Opera: Chroniki ubojnogo otděla - Opera: Khroniki uboynogo otdela 2 (2006) (season)
Russia,
2006, 1 h 44 min
(Alternative: 2x52 min)
Screenplay:
Lyudmila PivovarovaCinematography:
Aleksandr KorneevCast
Yuriy Kuznetsov
Soviet Union
Best series:
Ladoga (2014) (series)
To the Lake (2019) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Aleksey Nilov
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Sergey Selin
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Anastasiya Melnikova
Soviet Union
Best series:
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Бандитский Петербург (2000) (series)
Yuri Tarasov
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
The Kitchen (2012) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Oleg Andreev
East Germany
Best series:
Specnaz (2002) (series)
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Andrey Obarukhin
Best series:
Fyodor Dostoevsky (2011) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Бандитский Петербург (2000) (series)
Анна Геллер
Soviet Union
Best series:
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Бандитский Петербург (2000) (series)
Boris Khvoshnyanskiy
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Бандитский Петербург (2000) (series)
Kseniya Katalymova
Soviet Union
Best series:
Бандитский Петербург (2000) (series)
Aleksandr Styopin
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Kira Kreylis-Petrova
Soviet Union
Best series:
The Kitchen (2012) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Mikhail Slivnikov
Best series:
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Anton Sychyov
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Mikhail Dolginin
Soviet Union
Best series:
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Бандитский Петербург (2000) (series)
Tatyana Tuzova
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Ekaterina Kuzmichyova
Soviet Union
Best series:
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Lyubov Tishchenko
Soviet Union
Best series:
The Master and Margarita (2005) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Elena Markina
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Антон Пулит
Best series:
Ekaterina (2014) (series)
The Method (2015) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)